A kutyák a leghűségesebb társaink. Olyan ösztönösen figyelnek ránk, mintha olvasnának a gondolatainkban, de vajon mi is ilyen figyelmesek vagyunk feléjük? Mert bár sokszor a legjobb barátként gondolunk rájuk, néha elfeledkezünk arról, hogy ők is érző lények. Ők is szoronghatnak, félhetnek, túlterheltté válhatnak, csak épp nem tudják szavakkal elmondani.
Miért szoronghat egy kutya?
A kutyák szorongása sokszor a változásokhoz kapcsolódik. Egy új lakás, gazdaváltás, hirtelen egyedüllét, vagy épp túl sok zaj (vihar, tűzijáték) elég lehet ahhoz, hogy bizonytalannak érezzék magukat. De van, hogy a gazdi stressze is átragad a kutyára, ők érzik a hangulatunkat, a feszültségünket, és próbálnak alkalmazkodni, miközben ők maguk is zaklatottá válhatnak.
Hogyan ismerhetjük fel a kutyák szorongását?
Nem mindig látványos. Néha csak annyi, hogy a kutya nem akar enni, bújik, vagy éppen pont az ellenkezője: túlzottan aktív, nyugtalan, rágja a tárgyakat, nyalogatja magát, vonyít, ha egyedül marad. Máskor hasmenés, túlzott lihegés vagy remegés is utalhat szorongásra. Fontos, hogy ne csak a rossz viselkedést lássuk, hanem az okot is próbáljuk megérteni.
Lehet ezen segíteni?
Igen, és nem feltétlenül gyógyszerrel. A CBD olaj kutyáknak a cbdoazis.hu oldalon beszerezhető. Egyértelműen nem jelenthetjük ki, hogy segít, de sokan használják ilyen problémára, érdemes ezzel kapcsolatban tapasztalatokat olvasgatni.Sokszor már az is segít, ha rendszeres napirendet tartunk, nyugodt környezetet biztosítunk, és hagyunk elég időt a közös játékra, sétára. A pozitív megerősítés, például jutalomfalat vagy dicséret, biztonságérzetet ad. Vannak speciális tréningek is szorongó kutyáknak, sőt, egyes kutyáknál relaxáló zene vagy feromonos párologtató is működik.
És mi a legfontosabb?
Az, hogy figyeljünk rájuk. A kutyák nem csak házikedvencek, hanem érző társaink. Néha elég, ha letérdelünk hozzájuk, megsimogatjuk őket, és türelmesek vagyunk. Lehet, hogy nem tudják kimondani, ha félnek, de a szemük mindent elárul.